Czym jest AC i na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Analizując ogólne warunki ubezpieczeń, znajdziemy wspólny mianownik w definicjach ubezpieczenia auto casco - AC zapewnia wypłatę w przypadku kradzieży, zniszczenia lub uszkodzenia samochodu. Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe posiada dodatkowe zapisy regulujące zakres ubezpieczenia. Bez większych problemów znajdziesz wariant, który będzie najlepiej dostosowany do twoich potrzeb. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że polisa auto casco nie jest obowiązkowa. Można ją zakupić wraz z OC lub samodzielnie w dowolnym momencie. Pakiet jednak bardziej się opłaci. Kupując AC wraz z OC masz możliwość otrzymania dodatkowej zniżki za tak zwane ubezpieczenie pakietowe. Towarzystwa zwyczajowo wprowadzają zniżki przy zakupie większej ilości ryzyk aniżeli samego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Kolejnym elementem wartym zainteresowania są tzw. wyłączenia. Wykupienie ubezpieczenia AC nie zawsze jest gwarancją pełnego bezpieczeństwo w każdej możliwej sytuacji. Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności w przypadkach, które świadczą o umyślnej winie ubezpieczonego lub o ewidentnym zaniedbaniu kierowcy pojazdu. Takim wyłączeniem może być, np. awaria pojazdu.

Ja AC nie potrzebuję. Czy na pewno?

Przekładając teorię w praktykę, łatwo odnaleźć w życiu sytuacje, które potwierdzają zasadność posiadania, tu warto podkreślić, właściwej polisy AC. Wystarczy uzmysłowić sobie kilka rzeczy. Codziennie zostawiamy samochód na parkingach w centrach handlowych, przed marketami, wyruszamy nimi w krótkie lub dalekie trasy, czy też wciskamy się w wąskie miejsca parkingowe. Sytuacji, w których pojazd zostanie uszkodzony z naszej własnej winy lub w wyniku celowych bądź przypadkowych działań innych osób, jest bardzo wiele. Nieprzewidziane koszty naprawy mogą być bardzo wysokie, nie wspominając o szkodzie całkowitej lub kradzieży auta skutkującej utratą wszystkich kosztów poniesionych w ramach zakupu pojazdu. Słyszy się, że polisy AC są drogie i nie warto ich kupować. Należy sobie wówczas zadać pytanie czy w razie „W” jak wypadek, stać nas będzie na naprawę lub kupo nowego samochodu ? Nadzieja, że akurat nam nic się nie stanie i nas to nie dotyczy – może być złudna. W rzeczywistości, często wbrew znanemu powiedzeniu, w tym przypadku nadzieja umiera bardzo szybko.

Składka. Od czego jest zależna?

To prawda – jazda bezszkodowa popłaca. Kierowca, który na swoim koncie ma mniejszą ilość szkód zapłaci niższą składkę za AC, ale nie tylko rozwaga decyduje o cenie. Ile razy pytasz kolegę z pracy ile płaci za AC. Taniej ? Możliwe. Składowa uzależniona jest zarówno od szkodowości, ale również od samego pojazdu, mowa tutaj o marce, pojemności, mocy silnika, roku produkcji, dacie pierwszej rejestracji czy ładowności. Wpływ ma również kod pocztowy właścicieli z dowodu rejestracyjnego, data wydania prawa jazdy oraz inne czynniki wpływające na dodatkowe zniżki np. czy klient posiada już jakieś ubezpieczenia majątkowe w Towarzystwie, w którym chce wykupić polisę AC.

Podsumowując, warto przed zakupem polisy auto casco odwiedzić więcej niż jedno Towarzystwo Ubezpieczeniowe, aby poznać różne możliwe warianty, porównać ich zakresy oraz ceny. Dobrym rozwiązaniem jest skierowanie zapytania ofertowego do multiagencji ubezpieczeniowej. W jedynym miejscu kilka towarzystw – to świetne rozwiązanie na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.

Co dajemy naszym Klientom? Zielone światło w postaci dostępu do największej ilości produktów ubezpieczeniowych

Towarzystwa partnerskie